PROMOCJA KSIĄŻKI ALEKSANDRY BOĆKOWSKIEJ „TO NIE SĄ MOJE WIELBŁĄDY. O MODZIE W PRL”

8 maja 2015 r. (piątek), godz.18:00

 

Galeria Władysława Hasiora

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

 

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” oraz Wydawnictwo Czarne serdecznie zapraszają na promocję książki Aleksandry Boćkowskiej „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” oraz dyskusję z autorką. Spotkanie poprowadzą: Julita Dembowska (Muzeum Tatrzańskie) oraz Maciej Krupa (Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości).

 

Z jednej strony byli projektanci, którzy chcieli ubierać Polaków jak paryżan. Z drugiej było państwo, które chciało ubierać Polaków zupełnie inaczej. A gdzieś pomiędzy ci Polacy, którzy musieli się jakoś ubrać.

Po latach opowiadają o rozkloszowanych spódnicach z siatek na muchy, kurtkach z demobilu zdobywanych „na ciuchach”, białych botkach kupowanych u szewca, ortalionach, nonironach, dżinsach, tetrach i kożuchach, jakby mieli je właśnie na sobie. Opisują kształt guzików przy mankietach, krój kołnierza, deseń podszewki, każdy szczegół. Bo aby te ubrania zdobyć, przemierzyli dziesiątki kilometrów, wystali długie godziny w kolejkach, wyczekiwali w nieskończoność u krawcowych.

Ale to nie jest sentymentalna opowieść o minionych czasach. To raczej próba zrozumienia, dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo, i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu.

A co z tym wszystkim mają wspólnego wielbłądy? Bardzo dużo, bo wszyscy się o nie kłócą.

/A. Boćkowska/

 

 

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny

 

Komentarze