MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM - LEGENDY NART: MISTRZOWIE OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO
23 kwietnia 2015 r. (czwartek), godz. 18:00
Dworzec Tatrzański
Zakopane, ul. Krupówki 12
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny wieczór narciarski do Dworca Tatrzańskiego. Spotkanie z cyklu „Legendy nart” poświęcone będzie narciarzom z okresu międzywojennego w Zakopanem i zawodom FIS, rozegranym pod Giewontem w 1929 i 1939 r. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
Opowieść o narciarskim światku Zakopanego lat międzywojennych rozpoczniemy od momentu, gdy Polska odzyskała niepodległość. W 1919 r. w Zakopanem powstał Polski Związek Narciarski (PZN) i właśnie ta ważna data dała początek rozwojowi narciarstwa sportowego. Opowiemy o znanych i mniej znanych zakopiańskich sportowcach tamtego okresu, jak między innymi: Stanisław Marusarz, Bronisław Czech, Marian Woyna-Orlewicz, Mieczysław Wnuk, Tadeusz Zaydel i inni. O producentach nart i zawodnikach. Wreszcie o znanych turystach – narciarzach z tatrzańskich stoków.
Ważnymi wydarzeniami tamtych lat była organizacja narciarskich Mistrzostw Świata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Odbyły się one w tym okresie w Zakopanem dwukrotnie. Po raz pierwszy w lutym 1929 r. – zasłynęły z wielkich mrozów. Wówczas rozegrano wyłącznie konkurencje klasyczne. Po raz drugi najlepsi narciarze świata zawitali w Tatry w 1939 r. na słynny zakopiański „fis”. Rozegrano konkurencje alpejskie i klasyczne oraz bieg patrolowy. Spośród polskich narciarzy najlepszy był Stanisław Marusarz.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Komentarze
Prześlij komentarz