Wystawa „Nineczka i Witkacy – Zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie“

15 maja – 2 października 2016

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, Droga na Koziniec 8

środa - sobota godz. 10:00-18:00, niedziela godz.9:00-15:00

 

 

Wystawa o historii małżeństwa Witkiewiczów, które trwało od wiosny 1923 roku aż do samobójczej śmierci Witkacego 18 września 1939 r. Prezentowane fotografie w większości wykonane przez Witkiewicza przedstawiają artystyczne portrety Niny oraz wiele sytuacji z ich życia w Zakopanem, podczas wycieczek w Tatry oraz w jej mieszkaniu na Brackiej 23 w Warszawie. 

 

Witkiewicz mając inne wyobrażenia i doświadczenia postawił przed Niną wyzwania, których wychodząc za mąż  nie spodziewała się. Po latach napisała, że po wielu kontrowersyjnych przejściach między nimi, w końcu „coraz więcej było kobiet w jego życiu, aż wreszcie przestaliśmy być małżeństwem, tylko dobrymi przyjaciółmi“.

"Wiedz, że nie kochałem nikogo prócz Ciebie, a reszta to zabawa" - pisał Witkacy uwikłany w liczne romanse. Stale też donosił Ninie listownie o swoich uczuciach i wielkim przywiązaniu:

"Potwornie Cię wprost kocham i tęsknię za Tobą. Nie masz pojęcia, jakie parszywe jest moje życie bez Ciebie"; "Tylko w związku z Tobą można wytrzymać tą pospolitość i marność egzystencji"; „Lepsze jest jednak dla Ciebie życie ze mną, mimo wszystko, niż rozstanie"; "Kocham Cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz".

We „Wspomnieniach ...“ o Stasiu w 1953 roku Witkiewiczowa, zwracając uwagę na „skomplikowaną psychikę swojego męża“ i nieprzeciętną osobowość, podkreśliła, że "zginął najwspanialszy człowiek w Polsce".

 

Kuratorzy wystawy:

Kapsyda Kobro-Okołowiczowa

Stefan Okołowicz

 

Prace na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Ossolineum we Wrocławiu, Muzeum Literatury w Warszawie, Kolekcji Stefana Okołowicza w Warszawie.

 

 

Komentarze

Popularne posty