Komunikat organizatora Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

 


Podsumowanie czwartego dnia festiwalu
Czwarty dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaskoczył różnorodnością atrakcji. Od warsztatów regionalnych dla najmłodszych, przez ekscytujące występy zespołów ludowych z Polski, Rumunii, Kosowa i Turcji, aż po barwne obchody Dnia Narodowego Hiszpanii. Rozpoczęty Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki przyniósł pokaz wysokiego poziomu artystycznego i zaciętą rywalizację o trofea. Festiwalowa rodzina znów spotkała się na wieczornej zabawie, a kolejne emocje czekają już dzisiaj!
Startuje Plebiscyt Górali Świata!
Głosowanie rozpoczynamy 19 sierpnia/ poniedziałek o godz. 12:00, kończymy 22 sierpnia/ czwartek o godz. 12:00. Zostawiajcie LIKE pod zdjęciami na FB Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - @MFFZGZakopane
Oddajcie swój głos w Plebiscycie Górale Świata 2024.


Warsztaty i animacje regionalne - Słowacja
Rozpoczęliśmy kolejny dzień festiwalowy. Warsztaty regionalne i animacje dla najmłodszych poprowadzili goście z drugiej strony Tatr – ze Słowacji. O wyrobach ze skóry, między innymi o opaskach góralskich na rękę, torbach i mieszkach na tytoń opowiadał Stefan Pitoňák, zaś o wyrobach z drewna i narzędziach używanych dawniej do jego obróbki Jozef Pitoňák.
Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów
i Śpiewaków Ludowych - dzień pierwszy

Poniedziałek, 19 sierpnia, jest pierwszym dniem Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Na scenie prezentują się muzycy i śpiewacy z Brennej, Słowenii, Hiszpanii czy Serbii oceniani przez międzynarodowe jury. Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki skierowany jest do muzyków i śpiewaków ludowych z całego świata. Jest otwarty dla laureatów innych krajowych konkursów i przeglądów, nawet jeśli nie są uczestnikami festiwalu. Występ zespołów lub solistów musi odzwierciedlać folklor regionu, z którego pochodzą.


Dzień narodowy - Hiszpania
Pikantna kiełbasa sobrasada z Majorki i symbol Półwyspu Iberyjskiego sangria podbiły serca uczestników Dnia Narodowego Hiszpanii w wiosce festiwalowej na Górnej Równi Krupowej. Oczywiście nie tylko one, lecz także żywiołowy taniec i śpiew członków zespołu Escolade Musica i Danses de Mallorca. Głównym celem stowarzyszenia Escola de Musica i Danses de Mallorca jest rozpowszechnianie, dokumentowanie i nauczanie tradycyjnych tańców, muzyki i innych elementów kultury Majorki. Na co dzień grupa prowadzi warsztaty, koncertuje oraz wykonuje przedstawienia. W ciągu całego roku stowarzyszenie regularnie uczestniczy w festiwalach folklorystycznych.
Powitanie w Urzędzie Miasta
W Urzędzie Miasta Zakopane, 19 sierpnia 2024, odbyło się spotkanie burmistrza Zakopanego Łukasza Filipowicza, dyrektor artystycznej Festiwalu Hanny Rybki i dyrektora Zakopiańskiego Centrum Kultury Macieja Szostaka z kierownikami zespołów biorących udział w 55. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.Zespoły dziękowały za zaproszenie do miasta pod Giewontem, które bardzo im się podoba ze względu na wyjątkową przyrodę, gościnność i życzliwość mieszkańców, której w Zakopanem doświadczają na każdym kroku. Nastąpiła tradycyjna wymiana upominków i wspólne zdjęcie, a burmistrz Łukasz Filipowicz życzył wszystkim wygranej.


Koncert Inauguracyjny
Kulminacją tego wyjątkowego dnia był Koncert Inauguracyjny, który rozpoczął się dźwiękiem trombiti śpiewem pytacy. Festiwal oficjalnie otworzył Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz - To wielka przyjemność, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się górale z całego świata i kiedy wspólnie możemy świętować tak piękny jubileusz. Mam nadzieję, że spotkamy się przy okazji 60., 70., a może i 100. Festiwalu – powiedział Burmistrz dziękując wszystkim zespołom za przybycie.
Wystawa Owczarków Podhalańskich
W ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, 18 sierpnia na Górnej Równi Krupowej odbyła się Klubowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich. Oceniano zarówno najmłodsze pieski w klasie szczeniąt (do szóstego miesiąca życia), jak i weteranów powyżej ośmiu lat.Pierwsze wzmianki na temat białych podhalańskich psów pasterskich znajdują się w źródłach z XVII wieku. Przypuszcza się jednak, że przodkowie tych zwierząt żyli w Tatrach już cztery stulecia wcześniej. Duże, białe psy pomagały i nadal pomagają w wypasie owiec.


Korowód
Festiwal trwa od 16 sierpnia, ale dopiero od niedzieli goszczą na nim zespoły z Polski i zagranicy, które będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe ciupagi oraz prezentować się podczas licznych wydarzeń towarzyszących. Uczestnikami tegorocznej edycji Festiwalu są zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indonezji, Kosowa, Meksyku, Rumunii, Słowacji, Serbii, Słowenii, Turcji i Węgier. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły: Zespół Regionalny „Brenna”, Zespół Regionalny „Giewont”, Zespół Regionalny „Dolina Maszanki” i Zespół Regionalny „Przyszowianie”.
Uroczysta Msza Święta
Ważnym punktem inauguracji Festiwalu jest msza święta, podczas której w kościele św. Krzyża modlitwa i śpiew rozbrzmiewają w wielu językach. Różnorodność, która zbliża nas do Boga, podkreślona została w kazaniu, podobnie jak słowa, że „Festiwal porusza dusze człowieka i jej najwrażliwsze struny”.

Komentarze

Popularne posty