Wniosek do władz miasta Rabka Zdrój dot. wnioskowania o pomoc z programu Kolej Plus

do UM Rabka Zdrój
do władz miasta Rabka Zdrój
UM, Parkowa 2, 37-400 Rabka- Zdr.

Szanowni Państwo, 
w tej chwili trwa nabór do programu Kolej Plus, i można aplikować jeszcze przez ok. 22 dni. 




Propozycja projektu- kolej aglomeracyjna do Rabki- Zdroju
Do:  Urząd Miejski w Rabce Zdroju, Burmistrz

Czy UM może wnioskować w programie "Kolej Plus":
- aby 1) PKP PLK podniosły prędkość dla poc. pospiesznych i regio na odcinku z kierunku Krakowa - co najmnej od Chabówki do Rabki Zdroju, do prędkości konkurencyjnej z transportem drogowym? Czy UM może o to wnioskować w programie "Kolej Plus" do PKP PLK i podać nową, aktualną odpowiedź PKP PLK?

-aby 2) Koleje Małopolskie przedłużyły od roku 2021 jedną ze swoich linii kolei aglomeracyjnej z Krakowa do Rabki- Zdrój jeśli czas przejazdu na tej trasie dla poc. przyspieszonego typu Sprinter spadłby do 1 godz. 25 minut? Czy od roku 2021 będzie to możliwe?

-aby 3) przygotowano w ramach programu Kolej Plus torowisko na odcinku Rabka- Mszana Dln. albo nawet wznowiono od roku 2021 połączenia autobusem szynowym spalinowym w relacji Rabka- Mszana Dln. albo Skawa- Rabka- Mszana Dln.- Limanowa- Nowy Sącz? Proponuję obsługę odcinka Skawa- Chabówka- Rabka Zdr.- Mszana Dolna co godzinę lub początkowo co dwie, umożliwiwając przesiadki na Kraków na stacji Skawa. UM powinien o to wnioskować do programu Kolej Plus razem sz samorządami na trasie podając plany na rok 2021.

Uprzednio pytaliśmy:
Kraków Główny- Rabka Zdrój : czy planowane jest podnieść prędkości na trasie kolei aby pokonanie trasy poc. przyspieszonym było możliwe 
w czasie 1 godzina 25 minut? Obecnie jest to ok. 30 minut dłużej.  Na trasie kolei w wielu miejscach są ograniczenia prędkości. 

Prasa pisała:
Do grona miast wykluczonych kolejowo należą między innymi: (..) , Rabka-Zdrój (13 tys.), (..)nie wspominając już o miastach w północnej Małopolsce. A większość z nich to magnes dla turystów – w 2014 r. Małopolskę odwiedziło 13,1 mln osób!"- wg pociagautobusgory.pl

Oto niedawne najszybsze czasy podróży koleją do Rabki:

KRAKÓW GŁÓWNY  13:46
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA LANCKORONA 14:37 14:38
SUCHA BESKIDZKA ZAMEK 15:03 15:04
MAKÓW PODHALAŃSKI 15:10 15:11
CHABÓWKA 15:38 
RABKA ZDRÓJ 15:43

KRAKÓW GŁÓWNY 18:57
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA LANCKORONA 19:55 19:56
SUCHA BESKIDZKA ZAMEK 20:21 20:22
MAKÓW PODHALAŃSKI 20:28 20:29
RABKA-ZDRÓJ 21:00 


--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf


--

Komentarze