Zakopane i Nowy Targ połączy kolej aglomeracyjna?
Władze Miasta Zakopane już od dłuższego czasu prowadzą rozmowy z Władzami Województwa Małopolskiego, Burmistrzem Nowego Targu oraz wójtami gmin leżących na trasie planowanej linii, czyli: Szaflary, Poronin i Biały Dunajec, a także z przewoźnikiem PKP PLK na temat uruchomienia kolei aglomeracyjnej.
Koncepcja ta spotyka się z dużym zainteresowanie wszystkich samorządów leżących wzdłuż planowanej trasy pociągów. Aktualne rozmowy na temat modernizacji zakopiańskiego dworca, prowadzone z PKP, również mają na uwadze uwzględnienie potrzeb infrastruktury kolei Zakopane – Nowy Targ. Także opracowywana koncepcja modernizacji i przebudowy linii Kraków – Zakopane będzie uwzględniać jej projekt. W ostatnich dniach Burmistrz Miasta Zakopane wspólnie z nowym Zarządem Spółki PKP S.A. wystosowali komunikat do mediów odnośnie powstania Wielofunkcyjnego Centrum Komunikacji w Zakopanem, którego jedną z funkcji na być właśnie obsługa wspomnianej linii lokalnej (Komunikat dołączony został jako załącznik).
Aktualnie Miasto Zakopane prowadzi zaawansowane prace projektowe w zakresie przebudowy budynków dworca, tak aby w maju tego roku mogło aplikować o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w poddziałaniu 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami. Jednocześnie wspólnie z PKP PLK przygotowuje koncepcje zagospodarowania skomunalizowanego terenu dworca pod kątek potrzeb Wielofunkcyjnego Centrum Komunikacji.
Wdrożenie linii aglomeracyjnej nie może być prowadzone w oderwaniu od innych inwestycji, lecz musi być opracowane jako element kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych. Dlatego też miasto przygotowuje Plan Zrównoważonego Rozwoju Komunikacji na podstawie przeprowadzanego obecnie Kompleksowego Badania Ruchu, mającego na celu m.in. skoordynowanie połączeń na linii Zakopane - Nowy Targ z miejską komunikacją publiczną, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz turystów i tworząc kompleksowy system komunikacji na Podhalu.
Stworzenie linii aglomeracyjnej jest aktualnie jednym z najważniejszych działań prowadzonych przez Władze Zakopanego. Z opracowań posiadanych zarówno przez nas jak i przez Urząd Marszałkowski wynika, że jest to projekt uzasadniony ekonomicznie i odpowiadający zapotrzebowaniu mieszkańców oraz turystów przybywających do Zakopanego.
PKP S.A. i Urząd Miasta Zakopane zrewitalizują i zmodernizują zabytkowy dworzec. Powstanie Zakopiańskie Centrum Komunikacyjne Zarząd Spółki PKP S.A. oraz Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula deklarują wolę wspólnego zaprojektowania, budowy i eksploatacji Wielofunkcyjnego Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem. Będzie ono obsługiwało ruch kolejowy i autobusowy międzynarodowy, krajowy oraz miejski. Na wyremontowanym i zmodernizowanym w ten sposób dworcu powstaną także punkty handlowe i usługowe oraz ogólnodostępny parking. W ramach wspólnie realizowanego projektu Miasto Zakopane obecnie przygotowuje projekt rewitalizacji budynków dworca kolejowego, w którym uwzględnione zostaną potrzeby zarówno kolei, jak i lokalnych przewoźników. Z kolei PKP wskaże obszary niezbędne dla zachowania funkcji komunikacyjnej dworca kolejowego oraz dokona uzgodnień formalnoprawnych wspólnego projektu, aby umożliwić Miastu Zakopane uzyskanie pozwolenia na budowę.
Projekt rewitalizacji i modernizacji dworca może zostać sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Miasto Zakopane już w II kwartale tego roku wystąpi o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w poddziałaniu 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami. Realizacja wspólnego projektu pozwoli na dostosowanie zabytkowych budynków dworcowych zarówno do pełnienia funkcji dworcowych, komunikacyjnych, jak też funkcji obsługi ruchu turystycznego, działalności kulturalnej - w tym ogólnodostępnej medioteki, a także do pełnienia funkcji komercyjnych. Kolejnym etapem współpracy będzie wypracowanie wspólnej koncepcji zagospodarowania terenu wokół dworca, której efektem będzie stworzenie Wielofunkcyjnego Centrum Komunikacji.
Realizatorem projektu oraz właścicielem powstałego Centrum będzie samorząd Zakopanego.Ważnym wyzwaniem dla PKP jest znajdowanie dla dworców kolejowych nowych zastosowań, które z jednej strony będą pełnić pożyteczną, ważną funkcję dla lokalnego środowiska, a z drugiej będą pozwalać na utrzymanie obiektu. Szczególne znaczenie ma to przypadku obiektów zabytkowych, o dużej wartości historycznej i architektonicznej. Z samorządem Zakopanego udało nam się - po długich negocjacjach - wypracować formułę współpracy spełniającą te warunki. Miasto wykorzysta unikalny obiekt nie tylko do obsługi całej lokalnej komunikacji, ale także na cele kulturalne i turystyczne, PKP zaś dostarczy unikalnej wiedzy i doświadczenia. – mówi Mirosław Pawłowski, p.o. Prezesa Zarządu PKP S.A.
Dla Zakopanego, jako miasta turystycznego, dobra komunikacja publiczna ma bardzo duże znaczenie. Dlatego istotne jest dla nas stworzenie Wielofunkcyjnego Centrum Komunikacyjnego. Jednocześnie zależy nam aby dworzec zachował tradycyjny klimat Zakopanego, aby piękne, historyczne obiekty zostały odrestaurowane i dostosowane do nowych potrzeb, po to aby jak najlepiej służyły mieszkańcom oraz turystom. Pomysł na zagospodarowanie zabytkowego dworca jest z jednej strony przykładem jak zachować historyczną tkankę miasta, a z drugiej jak połączyć ją z nowoczesnymi rozwiązaniami usprawniającymi ruch w mieście i ułatwiającymi życie mieszkańcom oraz milionom turystów - mówi Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.
Komentarze
Prześlij komentarz