STANISŁAW BARABASZ – PIERWSZY NARCIARZ TATRZAŃSKI – SPOTKANIE NA WYSTAWIE „MAGIA NART – CZAS PIONIERÓW. NARCIARSTWO POLSKIE DO 1914 ROKU”

9 lutego (wtorek), godz. 18.00

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

 

Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie narciarskie związane z wystawą „Magia nart – czas  pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 r.” O pierwszym polskim narciarzu – Stanisławie Barabaszu opowie Wojciech Szatkowski.

Stanisław Barabasz urodził się 7 maja 1857 r. w Bochni, a od 1901 r. mieszkał na stałe w Zakopanem, gdzie zmarł 23 października 1949 roku. Od 1901 r. Barabasz był dyrektorem Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem i pozostał na tym stanowisku do 1922. Wprowadzał podhalańskie formy zdobnicze w meblarstwie. Wiele też publikował, głównie na tematy tatrzańskie, myśliwskie i narciarskie. Sporo malował, projektował meble w stylu zakopiańskim. Jednak narty i narciarstwo były czymś niezwykle ważnym w jego życiu. Dlatego pewnie dla współczesnych narciarzy zawsze będzie postacią prawie legendarną, dzięki której zaistniało zakopiańskie narciarstwo. Właściwie wszystko, co było związane z „białym szaleństwem” w Zakopanem zaczęło się od niego.

 

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

 

 

Komentarze