MZ odpowiada na pytanie o nowe dane o wzroście zachorowań zaszczepionych



---------- Forwarded message ---------
Od: Biuro Komunikacji 
Date: wt., 4 sty 2022 o 13:06
Subject: RE: pytanie o nowe dane o wzroście zachorowań zaszczepionych
To: Adam Fularz 


Dzień dobry,

Na chwile obecną większość badań skuteczności obecnie dostępnych szczepionek p/COVID-19 wobec nowego wariantu Omikron dotyczy oceny in vitro neutralizacji wariantu przez przeciwciała z surowicy osób zaszczepionych dotychczasowymi szczepionkami. Z badań wynika, że po dawce przypominającej uzyskujemy wzmocnienie na różne warianty w tym wariant Omicron. Ze wstępnych danych wynika, że nowa szczepionka na wariant Omikron nie musi być potrzebna. Kluczowe jest podanie dawki przypominającej lub połączenie ozdrowieńca i szczepienie.  

 

Z badań surowicy ozdrowieńców zaszczepionych w schemacie podstawowym oraz osób zaszczepionych w schemacie podstawowym i dawką przypominjąca po 5 miesiącach wynika, ze uzyskano wysoki wzrost wartości neutralizacji, stąd ochrona przed objawowym COVID-19 powinna być dobra.

 

Z badań osób zaszczepionych 2 i 3 dawkami szczepionki mRNA Pfizer lub Moderna wynika, że podanie dawki przypominającej zdecydowanie wzmacnia ochronę przed wariantem Omikron (z badań wynika, że przeciwciała od osób po dawce przypominającej szczepionki Moderna neutralizowały wariant Omicron na dobrym poziomie lepszym niż po schemacie podstawowym wobec poprzednich wariantów. Można spodziewać się mniej infekcji przełamujących po 3 dawkach w porównaniu do 2 dawek.

 

Ważną jest również informacja, że bycie ozdrowieńcem, bez szczepienia nie chroni przed reinfekcją wariantem Omikron (przeciwciała niezaszczepionych ozdrowieńców neutralizowały bardzo słabo wariant Omicron).

 

Dane te potwierdzają również wstępne dane z nadzoru w krajach, gdzie już szeroko krąży Omikron, np. w UK. Dane pokazują, że ryzyko trafienia do szpitala przy zakażeniu wariantem Omicron w porównaniu do Delty jest 3 razy mniejsze, ryzyko jest mniejsze o 2,4 u dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat. Pierwsze dane z nadzoru epidemiologicznego w okresie pojawienia się wariantu Omikron wskazują, że dawka przypominająca chroni bardzo dobrze przed pobytem w szpitalu z powodu COVID-19. Przykładowo realizowany program szczepień w UK (szczepionka wektorową Astra i szczepionkami mRNA Pfizer i Moderna, dane na dzień 31.12.2021) zmniejsza ryzyko hospitalizacji o 65%. Podanie dawki przypominającej w postaci szczepionki Pfizer lub Moderna zmniejsza ryzyko hospitalizacji o 81-88%.

Na bardziej szczegółowe dane należy poczekać na więcej danych.

Aktualny raport z UK (dane do 31.12.2021) https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1044481/Technical-Briefing-31-Dec-2021-Omicron_severity_update.pdf?fbclid=IwAR16rgL3S83ymnAqFHhfpZjexhLZhMQZqZ8t4Awvv8jFdlAbFH0-0N3PX0U

 

Pozdrawiam

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

 

From: Adam Fularz 
Sent: Friday, December 31, 2021 12:08 PM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia 
Subject: pytanie o nowe dane o wzroście zachorowań zaszczepionych

 

 

Dzień dobry,

do MZ

Czy słusznie część osób straszy brakiem szczepień mimo że jak podają krytycy:

- Znaczenie epidemiologiczne zaszczepionych ciągle rośnie ( chorych-zaszczepionych jest coraz więcej )
- Od 27 października liczba chorych, zaszczepionych, symptomatycznych wzrosła z 16.9 do 58.9% udowadniając że zaszczepieni są źródłem transmisji
- CDC wymienia top 5 krajów na świecie jako tych z wysoką transmisją wirusa, cztery z nich mają zaszczepienie na poziomie 84.3-99.9 procent.
- Ignorowanie zaszczepionej populacji wydaje się być dużym niedopatrzeniem.

wg wykop.pl,

 

Oczekiwano, że wysokie wskaźniki szczepień przeciwko COVID-19 zmniejszą transmisję SARS-CoV-2 w populacjach poprzez ograniczenie liczby możliwych źródeł transmisji, a tym samym zmniejszą obciążenie chorobami wywołanymi przez COVID-19. Ostatnie dane wskazują jednak, że wzrasta znaczenie epidemiologiczne osób zaszczepionych COVID-19. W Wielkiej Brytanii opisano, że częstość wtórnych ataków wśród kontaktów domowych narażonych na w pełni zaszczepione przypadki indeksowe była podobna jak wśród kontaktów domowych narażonych na nieszczepione przypadki indeksowe (25% dla zaszczepionych vs 23% dla nieszczepionych). 12 z 31 zakażeń u w pełni zaszczepionych kontaktów domowych (39%) pochodziło od w pełni zaszczepionych, powiązanych epidemiologicznie przypadków indeksowych. Szczytowa wiremia nie różniła się w zależności od statusu szczepienia lub typu wariantu [[1]]. W Niemczech wskaźnik objawowych przypadków COVID-19 wśród osób w pełni zaszczepionych ("zakażenia przełomowe") jest zgłaszany co tydzień od 21. lipca 2021 r. i wynosił w tym czasie 16,9% wśród pacjentów w wieku 60 lat i starszych [[2]]. Odsetek ten wzrasta z tygodnia na tydzień i wynosił 58,9% w dniu 27. października 2021 r. (ryc. 1), co stanowi wyraźny dowód na rosnące znaczenie osób w pełni zaszczepionych jako potencjalnego źródła transmisji. Podobna sytuacja została opisana dla Wielkiej Brytanii. Pomiędzy 39. a 42. tygodniem zgłoszono łącznie 100 160 przypadków COVID-19 wśród obywateli w wieku 60 lat lub starszych. 89.821 wystąpiło wśród osób w pełni zaszczepionych (89,7%), 3.395 wśród osób nieszczepionych (3,4%) [[3]]. Tydzień wcześniej częstość przypadków COVID-19 na 100 000 była wyższa w podgrupie zaszczepionych w porównaniu z podgrupą nieszczepionych we wszystkich grupach wiekowych 30 lat i więcej. W Izraelu zgłoszono ognisko szpitalne obejmujące 16 pracowników opieki zdrowotnej, 23 narażonych pacjentów i dwóch członków rodziny. Źródłem zakażenia był w pełni zaszczepiony pacjent z grupy COVID-19. Odsetek zaszczepionych wyniósł 96,2% wśród wszystkich narażonych osób (151 pracowników służby zdrowia i 97 pacjentów). Czternastu w pełni zaszczepionych pacjentów ciężko zachorowało lub zmarło, u dwóch nieszczepionych pacjentów rozwinęła się łagodna choroba [[4] ]. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) określają cztery z pięciu hrabstw o najwyższym odsetku w pełni zaszczepionej populacji (99,9-84,3%) jako hrabstwa o "wysokiej" transmisji [[5] ]. Wiele osób podejmujących decyzje zakłada, że można wykluczyć szczepionych jako źródło transmisji. Ignorowanie zaszczepionej populacji jako możliwego i istotnego źródła transmisji przy podejmowaniu decyzji o środkach kontroli zdrowia publicznego wydaje się być rażącym zaniedbaniem.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

wg

https://www.wykop.pl/link/6434763/ufamy-nauce-publikacja-w-lancet-nie-wyglada-to-dobrze-dla-zaszczepionych/strona/3/

 

  •  

 

--

Adam Fularz, Polish News Agency, Dol. Ziel. 24a, Ziel. Gora


 

 


Komentarze

Popularne posty