Zdjęcie: Chmury smogu ze strony Polski napływają do Czech

Polish News Agency polishnews.pl

Dnia 30.12.2019 r. - Zdjęcie wykonano szisiaj z masywu Mědwedin w miejscowości Szpindlerowy Młyn w Czechach

Próba opisu 

Drodzy Państwo,
Dzisiaj wjechałem wyciągiem krzesełkowym na masyw Mědwedin (cena dziennego karnetu ok. 200-220 PLN, kolejka do kasy po bilety ok.40 minut, kolejka na wjazd ok. 45 minut). Na szczycie góry z widokiem na pogranicze Czech i Polski (Polska jest po prawej stronie zdjęcia) według moich informacji- widać wyraźnie wpływ smogu z Polski któryto smog dzisiaj był przewiewany na czeską stronę powodując w mojej ocenie topienie się śniegu i ogromne straty w opartej o narciarstwo i snowboard gospodarce tego regionu Czech. 

To co widać na horyzoncie po prawej stronie w mojej ocenie jest smogiem, który aż tak ogranicza widoczność, że sprawia iż dalszy horyzont chowa się jakby za brunatnoniebieską mgłą. Jedna część po stronie czeskiej jest wolna od smogu, zaś nad kotliną Jeleniogórską zalega - jak co roku- smogowa pokrywa. To samo widać po polskiej stronie nieba na przełęczy Okraj. Pisałem o tym przed rokiem. 

Nie tylko ów smog zniszczył turystykę narciarską i deskową po polskiej stronie granicy ale wpływa istotnie na ilość zachorowań i przedwczesnych zgonów w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. 

Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Związek następuje także w przypadku chorób niedokrwiennych serca u osób starszych. 

Badania przeprowadzano w miejscach w pobliżu ruchliwych dróg ze znacznym natężeniem ruchu. Zamieszkanie w miejscach z natężeniem ruchu powyżej 10 tys. pojazdów dziennie uznano za wyznacznik długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym. W Polsce większość centrów miast spełnia te warunki aż z nawiązką. Ruch powyżej 10 tys. pojazdów dziennie występuje praktycznie w każdym centrum nawet mniejszego miasta, a w większości średnich miast na wszystkich wżniejszych ulicach. 

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2.5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7 procent. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2.5 koreluje się także z występowaniem autyzmu.

W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób.

Smog kwaśny poraża oskrzela, drogi oddechowe, układ krążenia. Organizacja Health and Environment Alliance oszacowała koszty zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza wskutek spalania węgla w elektrowniach węglowych w Polsce w przedziale 12-34 mld zł rocznie, na co składa się 3500 przedwczesnych zgonów, 1600 przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, 1000 nowych hospitalizacji oraz 800 000 utraconych dni pracy rocznie.

W trakcie trwającego 5 dni wielkiego smogu londyńskiego w wyniku komplikacji oddechowych zmarło ponad cztery tysiące osób (w sumie w efekcie działania wielkiego smogu londyńskiego zmarło około dwunastu tysięcy osób). W Polsce np. w miesiącu styczniu roku 2017 zmarło o 11400 osób więcej niż w poprzednich latach, a wskaźnik śmiertelności skoczył nagle o zagadkowe 35 %. Mogło to mieć związek ze smogiem. Wówczas, w styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%.


Wg wskazań WIOŚ w Zielonej Górze za rok 2017 w niektóre dni na wielu obszarach woj. lubuskiego wystąpiło przekroczenie norm, nierzadko kilkusetkrotne, i bezwględnie ludność powinna była nosić maski antysmogowe, zwłaszcza gdy normy są przekroczone o kilkaset procent. Silnie zanieczyszczone jest miasto Żary gdzie występuje skażenie formaldehydem z miejscowych fabryk "Swiss Krono". 

Opr. Adam Fularz na podstawie Wikipedii oraz obserwacji naocznej ze szczytu Mědwedin w m. Szpindlerowy Młyn. 

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.



--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty