52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem


Otrzymaliśmy:
---------- Forwarded message ---------
Od: Zakopiańskie Centrum Kultury 
Date: sob., 7 sie 2021 o 10:56
Subject: 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
To: <adam.fularz na s. wieczorna.pl>


 

52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
 

52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się w dniach 12 – 20 sierpnia 2021 r. Ten największy festiwal organizowany w Zakopanem związany jest z kulturą ludową, która jest siłą naszego regionu. To ona, wraz z pięknem górskiego krajobrazu, od lat działa jak magnes, zachęcając do przyjazdu licznych turystów spragnionych kon­taktu z tradycją, kultywowaną tutaj pieczołowicie z pokolenia na pokolenie.

CZYTAJ WIĘCEJ...

BRAThANKI na festiwalowej scenie w Zakopanem!

Już podczas drugiego dnia 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 13 sierpnia (piątek) o godzinie 18:00 w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej wystąpią dwa znane i lubiane zespóły muzyczne BRAThANKI oraz ZAWIERUCHA. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru"

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem od zawsze, jako wydarzenie niezwykle barwne i widowiskowe, wzbudzał zainteresowanie fotografów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W 2014r. narodził się więc pomysł, by Festiwalowi co roku towarzyszył konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru", a jego efekty prezentowane były w formie plenerowej pokonkursowej wystawy.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Wystawa Owczarków Podhalańskich

Wystawa Owczarków Podhalańskich odbędzie się 15 sierpnia (niedziela) w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej. Owczarki podhalańskie są wizytówką i nieodzowną częścią Podhala. To jedna z pięciu ras polskich uwzględnianych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Owczarek jest psem pastersko – stróżującym i nad wyraz inteligentnym. Wystawa Owczarków Podhalańskich podczas 52 MFFZG jest niewątpliwie świetną okazją do spotkania z tymi wspaniałymi zwierzętami.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Program 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zachęcamy do zapoznania się z programem 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, którego organizatorem jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festiwale.zakopane.pl

CZYTAJ WIĘCEJ...

Sierpniowe wydanie Informatora Miejskiego Zakopane.pl

📰 Już jest! Sierpniowe wydanie Informatora Miejskiego Zakopane.pl, a w nim m.in.:
-
52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
- Wystawa "Artyści Zakopiańscy 2021" w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
- Wystawa "Na rozdrożu. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz" w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór
- Festiwal Filmowy BNP Paribas Kino Letnie Sopot - Zakopane
- Finał Festiwalu "Lato z Radiem" z Programem Pierwszym Polskiego Radia na Dolnych Równiach Krupowych
- Wystawa "Gerson w Tatrach" w filii Muzeum Tatrzańskiego w "Okszy"
📰 Wersja online dostępna pod linkiem: https://www.zakopane.pl/.../aktual.../informator-zakopane-pl

CZYTAJ WIĘCEJ...

O wystawie "Artyści Zakopiańscy 2021" w audycji Kulturalna Jedynka

Zachęcamy do wysłuchania audycji Kulturalna Jedynka o obecnej wystawie "Artyści Zakopiańscy 2021". Z Lidią Rosińską-Podleśny - kuratorką i szefową galerii rozmawiał Michał Montowski. To już czwarta edycja autorskiego projektu wystawienniczego, dzięki któremu można poznać dorobek artystów tworzących współcześnie w szeroko pojętym "zakopiańskim" środowisku. Prezentacja ukazuje całe spektrum dyscyplin, postaw i kierunków.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną...

Najnowsza wystawa czasowa Muzeum Tatrzańskiego przybliża problem wymierania gatunków i jego wpływu na człowieka. Szczególne miejsce poświęcono możliwym formom ochrony przyrody i osobom zasłużonym w tym kontekście dla Tatr. Już pierwsi wielcy uczeni zakochani w Tatrach dostrzegali piękno, ale i problemy związane z ochroną środowiska naturalnego regionu. Do grona tych osób możemy zaliczyć Tytusa Chałubińskiego, Jana Gwalberta Pawlikowskiego czy Mieczysława Limanowskiego. Choć są to postaci urodzone w XIX wieku, a ich sposób patrzenia na przyrodę znacznie odbiega od dzisiejszych standardów, to problemy o których pisali są nadal aktualne.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Zakopane - miasto pełne eMOCji!

Główny cel jaki przyświeca ogólnopolskiej kampanii „Zakopane – eMOCje na lato" realizowanej przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury to pokazanie miejsc, które nie do końca i nie przez wszystkich zostały jeszcze odkryte. W myśl czterech eMOCji, które towarzyszą tegorocznej kampanii promocyjnej: #wytchnienie, #swoboda, #zachwyt, #energia przedstawiamy kolejne propozycje nowych przestrzeni, które mamy nadzieję, zechcą Państwo odwiedzić podczas tego lata w naszym pięknym mieście.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Kurierzy tatrzańscy placówki ZWZ-AK „Zagroda" na odcinku tatrzańskim 1939–1945

Działalność kurierska na trasie Zakopane – Budapeszt – Zakopane trwała przez ponad pięć okupacyjnych lat. Stała się ważnym elementem łączącym okupowany kraj i rodzące się na naszych ziemiach Polskie Państwo Podziemne z rządem działającym na emigracji. Łączność tą prowadziło ok. 30 kurierów tatrzańskich, którzy przez Tatry i ich okolice chodzili do Budapesztu. O nich jest ta opowieść.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Tu był Gerson – tatrzańskimi śladami artysty

Zapraszamy do udziału w internetowej zabawie fotograficznej „Tu był Gerson – tatrzańskimi śladami artysty". Zadanie polega na sfotografowaniu lokalizacji uwiecznionych przez Wojciecha Gersona, przedstawionych przez pejzażystę zjawisk przyrodniczych, czy też przedmiotu nawiązującego do prezentowanych na wystawie obiektów.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Sukces frekwencyjny na półmetku festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane

Kina na sopockim molo, zakopiańskich Krupówkach i w giżyckiej Ekomarinie pełne widzów - sukces frekwencyjny na półmetku festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Festiwalowe kina w najpopularniejszych polskich kurortach tętnią życiem i przyciągają codziennie tłumy widzów spragnionych spędzania wspólnego czasu przed dużym ekranem. Na sopockim molo, zakopiańskich Krupówkach oraz w Giżycku - polskiej stolicy żeglarstwa - ustawiają się kolejki przed wejściem do strefy kina i pysznego popcornu przy jednoczesnym zachowaniu zasad dystansu społecznego i innych środków bezpieczeństwa. Seanse filmowe wyświetlane w pięknych okolicznościach przyrody, przy szumie morza, u podnóża gór czy oglądane z własnego jachtu okazują się idealnym sposobem na udany letni wieczór.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Komunikat turystyczny 

Na szlakach miejscami jest mokro i ślisko, szczególnie na kamieniach. Na odcinkach leśnych zalega błoto oraz występują kałuże. W Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się kolejki - dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Świnicy, Rysów oraz rejonu Orlej Perci. Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy oraz zachować rozwagę.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Sobotni wieczór pełen muzycznych doznań

Dźwięki muzyki organowej, śpiewy chorału gregoriańskiego oraz licznie zgromadzona publiczność uświetniły koncert w ramach jubileuszowego 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej organizowanego przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Deskorolkowe Mistrzostwa Polski - Przystanek Zakopane

Deskorolkowe Mistrzostwa Polski w Przystanek Zakopanem! Zapraszamy wszystkich miłośników deskorolki na wyjątkowe zawody "Zakopane Bowl Masters 2021" z cyklu przystanków Mistrzostw Polski, które odbędą się w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. ( w bowlu obok muszli koncertowej ). Przyjadą czołowi polscy zawodnicy z kraju i może z za granicy. Niesamowite wrażenia gwarantowane ! Zapraszamy

CZYTAJ WIĘCEJ...

Oprowadzanie po Galerii Antoniego Rząsy

Zwiedzanie galerii połączone z opowieścią o twórczości Antoniego Rząsy w kontekście historii Zakopanego, szczególnie przedwojennej Szkoły Przemysłu Drzewnego i powojennej Szkoły Kenara. Wizyta w pracowni rzeźbiarskiej Marcina Rząsy. Otwarta w 1976 roku Galeria jest dziełem Antoniego Rząsy, jednego z najciekawszych rzeźbiarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Jest dziełem dojrzałym - teatrem rzeźb, w którym każda gra swoją rolę. Dzisiaj Galeria jest nie tylko schronieniem prac Rząsy, ale daje życie nowej sztuce i energię następnym pokoleniom. Jest miejscem Rodziny Rząsów: trzech pokoleń artystów i wędrowców, nauczycieli i uczniów.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na rozdrożu

Szanowni Państwo, Prezentujemy drugą część reportażu odnoszącego się do aktualnej wystawy organizowanej przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury prezentowanej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór: "Na rozdrożu. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Wystawa "Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum" w Czerwonym Dworze

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają na wystawę plenerową w ogrodzie Czerwonego Dworu "Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum" (14.06.2021 - 10.08.2021) Wielka Krokiew to symbol Zakopanego od 1925 roku. Na wystawie na ogrodzeniu Czerwonego Dworu zatytułowanej „Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum" są zaprezentowane zdjęcia Wielkiej Krokwi oraz ludzi z nią związanych od jej powstania do chwili obecnej, zaczerpnięte z Narodowego Centrum Cyfrowego, a także zdjęcia wykonane przez Pawła Murzyna. Dodatkowo są wykorzystane zdjęcia autorstwa Romana Serafina.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Mapa panoramiczna Zakopanego
- nowoczesny przewodnik po mieście
 

Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, starając się wyjść naprzeciw potrzebom Turystów, wykorzystało czas pandemii na intensywne prace nad produktem, który w znaczny i atrakcyjny sposób ułatwi osobom odwiedzającym i tym dopiero planującym przyjazd pod Giewont zapoznanie się z samym miastem oraz jego bogatą ofertą turystyczną, rekreacyjną, kulturalną i usługową - nowoczesną wirtualną mapę panoramiczną Zakopanego.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Wirtualne Zakopane

W ubiegłym roku, Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury opracowali nową publikację pt. „Spacerem po Zakopanem – szlakiem literatów i muzyków." Poświęcona wielkim nazwiskom ze świata literaturyi muzyki, którzy swoje życie związali z Miastem pod Giewontem. W tym roku natomiast dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Miastem Zakopane, Zakopiańskim Centrum Kultury, a Małopolskim Instytutem Kultury, na podstawie tej właśnie publikacji opracowano wirtualną trasę turystyczną dostępną poprzez platformę - Małopolska To Go.

CZYTAJ WIĘCEJ...




Pobierz przewodnik po Zakopanem

Zachęcamy Państwa do wirtualnego spaceru po ulicach Zakopanego. Przewodnik wydany przez miasto oraz Zakopiańskie Centrum Kultury można obejrzeć na naszej stronie zakopane.pl, a także pobrać go w formie PDF zupełnie za darmo! Zapraszamy serdecznie do lektury.

CZYTAJ WIĘCEJ...

(..O)




--
Polish News Agency

Komentarze