ZOK: Newsletter 9.04.2021

Redakcja serwisu otrzymała :

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Zakopiańskie Centrum Kultury <zakopane.pl na s. zck.com.pl>
Data: piątek, 9 kwietnia 2021
Temat: Newsletter 9.04.2021
Do: adam.fularz na s. wieczorna.pl


 
Zakopane na weekend 10 - 11 kwietnia
 

Przed nami piękny, słoneczny weekend na Podhalu. Pamiętajmy, że w Tatrach jest jeszcze bardzo dużo śniegu, a wraz ze wzrostem temperatury wzrasta zagrożenie lawinowe! Przed każdym planowanym wyjściem w góry należy bezwzględnie zapoznać się z komunikatem lawinowym TOPR https://lawiny.topr.pl/ A może lepiej zaplanować opalanie, rower lub biegówki? Wszystkich miłośników narciarstwa biegowego serdecznie zapraszamy do korzystania ze świetnie przygotowanych tras na Polanie pod Skoczną- Białym Potoku. Tylko przypiąć narty i szusować! Trasy przygotowane mechanicznie czekają!

Z Zakopanego na Górny Śląsk - Pamięci Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii  

Szanowni Państwo, niezmiernie miło nam poinformować, że Miasto Zakopane przygotowuje się do uroczystych obchodów 100.rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, które rozpoczniemy w dniu wybuchu Powstania, mianowicie 3-go maja. Co ma wspólnego i jaki ma udział Zakopane w walce o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej? Zaplanowane uroczystości mają na celu przywrócenie należnej pamięci o bohaterskiej postawie Powstańców Śląskich, w tym młodzieży zakopiańskiej aktywnie walczącej o wolny Śląsk.

Gen. Mariusz Zaruski – taternik z Podola  

„Prowadziłem Polaków w góry i na morze, ażeby stali się twardzi jak granit, a dusze mieli czyste i głębokie jak morze" – tak pisał o naszych rodakach Mariusz Zaruski, którego 80. rocznicę śmierci obchodzimy 8 kwietnia 2021. Mariusz Zaruski urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie na Podolu, zmarł 8 kwietnia 1941 r. w Chersoniu na Ukrainie. Ma symboliczną mogiłę na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku, a także w wodach Zatoki Gdańskiej, gdzie rozsypano ziemię z cmentarza w Chersoniu, bowiem to właśnie góry i morze ukochał najbardziej.

Kwietniowe wydanie Informatora Miejskiego Zakopane.pl  

Już jest! Najnowsze, kwietniowe wydanie Informatora Miejskiego Zakopane.pl! A w nim, m.in.:- Salon Marcowy 2021. Józef Wilkoń w Miejskiej Galerii Sztuki- Wystawa "Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek w Czerwonym Dworze- XII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich "Złote Kierpce"- Muzyczna Majówka z Jazzowym Zakopanem - XVII Wiosną Jazzową- "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" - wystawa wirtualna w Muzeum Tatrzańskim- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek 

Wystawa „Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek" prezentuje twórczość znakomitych zakopiańskich artystów – Pawła Karaska (1930-2010) i jego syna Krzysztofa Karaska (ur. 1954). Wystawa pokoleniowa, która dobitnie pokazuje jak ważny jest przekaz rodzinny, tradycje artystyczne i atmosfera, w jakiej przychodzi żyć i tworzyć artystom. Wystawa pokazująca, jak ważne są Tatry, Zakopane i jego artystyczna atmosfera, jak istotna jest tradycja podhalańska, która inspiruje zarówno tematykę prac jak i technikę ich wykonywania. Wszystko to wskazuje drogę, jaką zakopiańska, podhalańska sztuka pokonuje z Zakopanego do galerii w Polsce i na świecie.

Salon Marcowy 2021. Józef Wilkoń, Ilustracja, Rzeźba | Wirtualne zwiedzanie - Pawie wiersze 

Zapraszamy do obejrzenia ilustracji do książki „Pawie wiersze" Tadeusza Kubiaka autorstwa Józefa Wilkonia, które stanowią część ekspozycji „Salonu Marcowego 2021. Józef Wilkoń".

Za drzwiami wyobraźni - Józef Wilkoń. Projekcja online 

Zapraszamy do obejrzenia online projekcji filmu pt. „Za drzwiami wyobraźni Józef Wilkoń" w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz. Tegoroczna edycja Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce poświęcona jest twórczości wybitnego polskiego artysty Józefa Wilkonia.

Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich
Złote Kierpce odbę
dzie się 8 - 9 maja

Celem festiwalu jest kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Zainteresowanie i zapoznanie dzieci oraz młodzieży z ich rodzimą kulturą i stworzenie im możliwości prezentacji swoich dokonań, a także konfrontacji z innymi zespołami. Ten festiwal dziecięcych i młodzieżowych zespołów jest swego rodzaju przygotowaniem młodych górali i góralek do występów na dużej scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W festiwalu, w dwóch grupach wiekowych, biorą udział dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne prezentujące folklor górali podhalańskich.

Komunikat turystyczny

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Szlaki przysypane są kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu (szlaki nieprzetarte), pod którym zalega starszy, zmrożony śnieg - występuje lodoszreń. Na graniach są nawisy śnieżne. Po stronie zawietrznej utworzyły się depozyty z nawianego śniegu. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Sala Witkacego w Okszy – zmiana ekspozycji w filii Muzeum Tatrzańskiego 

Prace Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne i światło. W celu ich ochrony na ekspozycji są one regularnie zmieniane i przebywają w nowoczesnych magazynach na czas odpoczynku. Wszystko po to, byśmy mogli dłużej cieszyć się soczystymi, wręcz wibrującymi kolorami jego słynnych portretów. Dzięki bogatej kolekcji, jaką posiada Muzeum Tatrzańskie pokazujemy różnorodne zestawy dzieł Witkacego.

„Dlaczego napisałem książkę o Józefie Oppenheimie?" Mamy dla Was fragment książki – Zjazd z Kamienistej 

Za nami muzealny zoom, spotkanie „Dlaczego napisałem książkę o Józefie Oppenheimie?", podczas którego Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowiedział o kulisach powstania książki „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi". A teraz publikujemy fragment tej książki.

Casting do filmu Zakopiańscy dżentelmeni  

MKM Studio zaprasza na casting on line do filmu planowanego w dniach 5-27 maja w Zakopanem, do którego poszukuje statystów z Zakopanego i okolic. Jest to komedia kryminalna "ZAKOPIAŃSCY DŻENTELMENI" w reżyserii Macieja Kawalskiego (akcja rozgrywa się w 1914 roku) z udziałem czołówki polskich aktorów z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim na czele.

„Góralskie śpiywanie" w Powiecie Tatrzańskim  

23 marca w „Jasnym Pałacu" podpisane zostało Porozumienie z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Motywem podjęcia tej współpracy jest zorganizowanie powiatowego przeglądu i kwalifikacji najlepszych wykonawców do udziału w przeglądzie regionalnym, który wyłoni reprezentantów na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Spektakl on-line TAKIE MAŁE NIC – variétés 

TAKIE MAŁE NIC to nostalgiczny powrót do przedwojennego świata – pięknych kobiet, eleganckich mężczyzn – pełne najpiękniejszych piosenek filmowych tamtych czasów, które wykonywali m. in.: Hanna Ordonówna, Jadwiga Smosarska, Mira Zimińska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński w nowych, ciekawych aranżacjach muzycznych pełen wzruszeń, uśmiechu i relaksu – oddechu wśród codzienności…

Zakopane staje się smart  

Zakopane to pierwsza miejscowość na Podhalu, której mieszkańcy mogą skorzystać z pełni możliwości aplikacji Moja Okolica. Wszystko dzięki temu, że miasto znalazło się w pierwszej trójce miast w Polsce, które przystąpiły do programu umożliwiającego mieszkańcom wygodny i szybki dostęp do przydatnych, ciekawych, ale także ważnych informacji lokalnych. Od wyprzedaży garażowej w sąsiedztwie, przez informacje o nadchodzących wydarzeniach w życiu miasta, po lokalizację najbliższego punktu z defibrylatorem – wszystko to, i wiele więcej, w jednej aplikacji na smartfonie.

Przedłużamy konkurs plastyczny WSD  




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze