ZCK: Newsletter 16.09.2020


Od: Zakopiańskie Centrum Kultury <zakopane.pl na s. zck.com.pl>
Data: środa, 16 września 2020
Temat: Newsletter 16.09.2020
Do: adam.fularz na wieczorna.pl


XII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka Na Szczytach"

Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na szczytach" to ważne wydarzenie w życiu kulturalnym miasta i regionu, wpisujące się obok Wiosny Jazzowej, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i Międzynarodowego Festiwalu Organowego, w cykl dużych imprez organizowanych w Zakopanem. Odbywa się nieprzerwanie od 2009 roku. Nazwa nawiązuje nie tylko do miejsca odbywania się koncertów, ale także do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Dzień Sybiraka 

Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański i Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego serdecznie zapraszają na uroczyste obchody Dnia Sybiraka, które odbędą się 17 września. W programie: godz. 11:00 - Msza Święta w intencji Sybiraków, Stary Kościołek, ul. Kościeliska godz. 12:00 – uroczystości przy symbolicznym Grobie Sybiraków, złożenie kwiatów oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera pod kierunkiem Pani Anny Grzywacz, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze" w Zakopanem  

Wśród zabytków prezentowanych w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego znalazły się niezwykłe zakopiańskie miejsca: Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, pracownia lutnicza Mardułów oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma.

Artyści Zakopiańscy 2020 - część II - Tytus Chałubiński - medycyna 

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego kontynuuje prezentację artystów biorących udział w projekcie wystawienniczym „Artyści Zakopiańscy 2020" w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, przechodzimy do prezentacji artystów, których prace na wystawie „Artyści Zakopiańscy 2020" wiążą się z tematem medycyny oraz działalnością lekarską Tytusa Chałubińskiego.

Wrześniowy repertuar Kina Miejsce 

Jesień w kalendarzu filmowym to czas obfitujący w moc atrakcji. Nie inaczej jest i tym razem! Premierowe produkcje, wśród których nie zabraknie komedii, dramatów, filmów dokumentalnych i historycznych, a także filmów familijnych, które bawią i uczą - to nasze propozycje, dzięki którym oderwiemy się od codzienności w tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii. Tak szeroki wachlarz rozmaitych tytułów jest gwarancją, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie.

IX Festiwal Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków 

Festiwal interdyscyplinarny "Inspirowane górami..." organizowany jest przez Burmistrza Miasta Zakopane, by upamiętnić nadanie w 1933r. Zakopanemu praw miejskich. Jego celem jest pokazanie twórczości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem leżącym u ich podnóża, jego ciekawą historią i kulturą.

Zakopiańscy Twórcy Ludowi na wystawie
w Czerwonym Dworze

W Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór otwarte zostały wystawy "Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi" oraz "Portrety Zakopiańskich Twórców Ludowych w obiektywie Adama Brzozy". Prezentują one twórczość pięćdziesięciu utalentowanych ludzi tworzących pod Giewontem, będących jedną z najlepszych wizytówek Zakopanego. Po raz pierwszy ich prace można podziwiać na wspólnej zbiorowej wystawie, która najlepiej ukazuje bogactwo i różnorodność dziedzictwa naszego miasta. Wydany został także album o tej samej tematyce.

Artyści ZPAP okręg zakopiański

Nauczycielskie Centrum Wypoczynkowo Rehabilitacyjne Związku Nauczycielstwa Polskiego, położone na „najsłoneczniejszym miejscu Gubałówki", gości tego lata artystów plastyków zrzeszonych w ZPAP 0/Zakopane. Dawne sanatorium przeciwgruźlicze dla nauczycieli, projektu Zygmunta Ostafina i Leopolda Winnickiego zostało wzniesione niemalże 100 lat temu i nieprzerwanie służy nauczycielom i społeczeństwu.

Wystawa malarstwa Bożeny Franieczek "Iteracje"

Malarka eksperymentuje w wyborach zarówno tematów, technik malarskich, jak i formatów prac: od miniatur po śmiałe olbrzymy. Często swoje prace wzbogaca o elementy ze świata rzeźby, ceramiki oraz szkła. Tworzy zarówno zaskakujące śmiałymi barwami kolaże jak i ascetyczne, jakby uśpione monochromaty. Prace artystki znajdują się w galerii YAM w Zakopanem, w galerii Moya we Wrocławiu oraz zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Zakopane czyta Jana Pawła II.Hanka Wójciak

Burmistrz Miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór zaprasza do obejrzenia wszystkich nagrań Zakopane czyta Jana Pawła II. Hanka Wójciak czyta przemówienie wygłoszone przez Jana Pawła II do przedstawicieli świata kultury zgromadzonych w Teatrze Narodowym w Warszawie, 8 czerwca 1991 roku.

Spektakl SPISKI -HEJ! wg Wojciecha Kuczoka

Nieokiełznany erotyzm, humor, duch pastiszu i groteski. „Spiski" to prawdziwy konglomerat praktycznych wskazówek dotyczących poruszania się w terenie górskim oraz fantastycznych opisów i tekstów magicznych. Spektakl „Spiski - Hej!" stanowi naturalną konsekwencję spektakli obecnych w repertuarze Teatru Witkacego – jest to kontynuacja spektakli „Na przełęczy" wg Stanisława Witkiewicza oraz „Człapówki - Zakopane" wg Andrzeja Struga.

Turystyczne Skarby Małopolski - oddajmy swój głos!

Konkurs przeznaczony jest dla jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych organizacji turystycznych, lokalnych grup działania, samorządów gospodarczych, stowarzyszeń i fundacji turystycznych, przedsiębiorców działających w sektorze usług turystycznych (np. właścicieli obiektów i atrakcji turystycznych, organizatorów imprez i wydarzeń turystycznych) oraz zarządców szlaków. Zachęcamy do głosowania i odkrywania małopolskich skarbów. Zapraszamy na stronę konkursu http://konkurs.visitmalopolska.pl/ Głosowanie trwa od 1 do 20 września 2020 roku.

Zakopane czyta Jana Pawła II. Katarzyna Mróz 

Burmistrz Miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór zaprasza do obejrzenia wszystkich nagrań Zakopane czyta Jana Pawła II. Pani Katarzyna Mróz czyta homilię wygłoszoną przez Jana Pawła II w czasie Liturgii Słowa skierowana do młodzieży zgromadzonej na Placu Mickiewicza w Poznaniu, 3 czerwca 1997 roku.

„Spacerem po Zakopanem –
Szlakiem Literatów i Muzyków"

Od pewnego czasu mieszkańcy i turyści mogą dostrzec w przestrzeni miasta charakterystyczne ławeczki multimedialne, służące nie tylko relaksowi. Ławeczki stanowią również interesującą rozrywkę, połączoną z historyczną edukacją. Układ tych unikalnych obiektów tworzy szlak spacerowy, łączący ciekawe i ważne miejsca Zakopanego, które warto poznać bliżej. Spacerownik dostępny jest na stronie zakopane.pl, zupełnie za darmo, zarówno w wersji cyfrowej, jak i w formie audiobooka.

Wirtualne Zakopane

W ubiegłym roku, Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury opracowali nową publikację pt. „Spacerem po Zakopanem – szlakiem literatów i muzyków." Poświęcona wielkim nazwiskom ze świata literatury
i muzyki, którzy swoje życie związali z Miastem pod Giewontem. W tym roku natomiast dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Miastem Zakopane, Zakopiańskim Centrum Kultury, a Małopolskim Instytutem Kultury, na podstawie tej właśnie publikacji opracowano wirtualną trasę turystyczną dostępną poprzez platformę - Małopolska To Go.




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze