Akcja Demokracja przesłała list w którym chce aby obywatele zgła

Redakcja serwisu otrzymała list z Akcja Demokracja: 

Treść listu ze zmianami redakcji:

Kiedy państwo zawodzi swoich obywateli i obywatelki, to my musimy spełniać jego funkcję i dostarczać informacje rzetelnie - na przekór wszystkim zakłamaniom i bezczynności. Wspólnie pokażmy skalę problemu w całym kraju, aby rządzącym nie pozostało nic innego, tylko niezwłocznie podjąć działania dla bezpieczeństwa nas wszystkich! Stwórz z nami raport dotyczący stanu ochrony zdrowia. Wypełnij ankietę lub prześlij ją do pracowników i pracownic ochrony zdrowia, których znasz! 


Dzień dobry, Adamie,

mam nadzieję, że nadal czujesz się dobrze, a sytuacja w kraju nie zagroziła Twojemu zdrowiu i bezpieczeństwu. A piszę do Ciebie właśnie w sprawie zdrowia. W matni informacyjnej serwowanej nam przez rząd, od kilku tygodni rozmawiam z lekarzami, ratownikami i pielęgniarkami, ponieważ to oni i one wiedzą najwięcej o stanie epidemii w Polsce. Wspólnie stworzyliśmy plan, jak wpłynąć na rząd, żeby w końcu podjął skuteczne działania i prawdziwie zaczął się troszczyć o nasze zdrowie i życie. 

Kiedy państwo zawodzi swoich obywateli i obywatelki -  to my musimy spełniać jego funkcję i dostarczać informacje rzetelnie - na przekór wszystkim zakłamaniom i bezczynności rządu Morawieckiego. Musimy wesprzeć medyków i wspólnie pokazać skalę problemu w całym kraju, aby rządzącym nie pozostało nic innego, tylko niezwłocznie podjąć działania dla bezpieczeństwa nas wszystkich!

Personel medyczny od początku epidemii dostarcza coraz bardziej niepokojących informacji o tym, jak wygląda walka z wirusem na pierwszej linii frontu. Jednak rozproszone w mediach głosy o chaosie, niedostatkach i zaniedbaniach nie wywierają odpowiedniego nacisku ani na Ministra Zdrowia, ani na Premiera. Nawet szokujące informacje o tym, że 30% wszystkich zakażeń w Polsce dotyczy właśnie personelu medycznego, nie wzruszają rządzących.

Państwo musi zapewniać nam wszystkim bezpieczeństwo, zarówno w chorobie, jak i w pracy. Potrzebujemy niezwłocznie wyjąć na światło dzienne wstrząsający obraz pełnej skali problemów, aby rząd nie mógł dłużej odwracać wzroku, uciekać w kłamstwa i stosować uników, wobec świadectw osób walczących z wirusem w nieludzkich warunkach. Akcja Demokracja razem z partnerami [1] stworzyła narzędzie, które pozwoli zebrać te informacje w jedno miejsce. I tu jest mnóstwo miejsca na właśnie Twoje, Adamie, zaangażowanie! Jeśli pracujesz w ochronie zdrowia i chcesz pomóc we wspólnym komunikowaniu problemów spowodowanych brakiem jednolitych wytycznych i standardów w ochronie zdrowia - wypełnij proszę anonimową ankietę do raportu.

Jeśli nie jesteś pracownikiem lub pracownicą personelu medycznego -prześlij proszę tę ankietę swojej rodzinie, znajomym, bliskim, którzy pracują w ochronie zdrowia, aby mogli anonimowo poinformować o tym, z czym muszą się codziennie borykać z powodu braku jasnych decyzji i procedur od Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki sygnałom od personelu ochrony zdrowia w całej Polsce tworzymy zbiór informacji. Ujawnią one prawdziwą skalę nieprawidłowości wynikających z rządowych wytycznych i procedur organizacji pracy w placówkach ochronnych zdrowia podczas epidemii. Następnie razem z partnerami kampanii będziemy nagłaśniać ten temat w mediach i wywierać publiczną presję na rząd, mając w dłoni potężne narzędzie, którym jest pełny obraz sytuacji mówiący: "król jest nagi!" Wspólnie będziemy mieć wystarczająco dużo danych i argumentów, które sprawią, że rząd w końcu nie będzie mógł kłamać, odnośnie tego, co dzieje się w szpitalach. Co więcej, dzięki ilości zebranych informacji i ukazaniu ich w sposób spójny w jednym miejscu, będziemy w stanie podejść do machiny państwowej, jako równy partner. W końcu kto ma informację - ma władzę!

Adamie, nie miejmy już więcej złudzeń. Rząd ukrywając faktyczny stan ochrony zdrowia i adresując to, co im wygodne, zostawia nas w ciemności. Dalszy paraliż w szpitalach oznaczać będzie zapaść ochrony zdrowia w szczycie epidemii, brak leczenia chorych na Covid-19 i brak leczenia Polek i Polaków na wszystkie choroby - ogólnie. Mnóstwo śmierci miało już miejsce, a przy takim stanie rzeczy będzie jeszcze więcej. Dlatego nie klaszczmy już jedynie medykom. Możemy do troski i podziwu dodać dużo więcej - mamy szansę dać ochronie zdrowia silny głos. Zróbmy ten raport wspólnie!


Nie pracujesz w ochronie zdrowia, ale znasz kogoś, kto należy do personelu medycznego i walczy z Covid-19?
Spraw, aby ta osoba również mogła podzielić się swoją wiedzą. 

Z pozdrowieniami
Gaweł Andrzejewski z zespołu Akcji Demokracji

PS Raport będziemy prezentować na stroniewww.trzebamiecstandardy.pl już teraz możesz zobaczyć na niej pierwsze zgłoszenia. Znajduje się na niej również link do ankiety, do której wypełnienia lub podania dalej zachęcam Cię gorąco. 

[1] Towarzyszą nam w działaniach Polska Rada Ratowników Medycznych i Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze