Wieczór narciarski "Z PASJI DO NART"
8 kwietnia (sobota) godz. 18
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25
Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają na kolejny wieczór z cyklu „Z pasji do nart”. Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia (sobota) o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem. Wieczór poświęcony ludziom nart poprowadzi Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).
W czasie spotkania Wojciech Szatkowski zabierze nas na wyprawę, albo jeszcze lepiej: wyrypę przez dzieje polskiego i światowego narciarstwa. Odwiedzimy Gorgany i Karpaty Wschodnie, stromą Doboszankę, wyniosłą Howerlę, skaliste Szpyci i groźnego Pietrosa. Zaglądniemy do schronisk w Sławsku i na Koźmieskiej, ponieważ jedna z opowieści wieczoru dotyczyć będzie słynnych narciarzy Karpackiego Towarzystwa Narciarzy: Romana Kordysa i Maksymiliana Dudryka.
Następnie przeniesiemy się do Zakopanego okresu międzywojennego, czasów budowy kolejki linowej na Kasprowy Wierch, słynnego narciarza i instruktora, Zdzisława Rittersschielda „Wujka”, pierwszych skoków na Krokwi i szusów w Tatrach. Oglądniemy kilka par drewnianych nart ze świetnych zakopiańskich wytwórni nart okresu międzywojennego.
Nie zabraknie podsumowania sezonu zimowego – znakomitego w wydaniu ekipy polskich skoczków narciarskich, prowadzonym przez trenera Stefana Horngachera. Opowiemy o sezonie, który okazał się najlepszym w historii polskich skoków narciarskich.
Opowiemy też o magii tatrzańskich szałasów.
Kolejnymi bohaterami wieczoru będą narciarze ekstremalni: Polak Piotr Malinowski, Słowacy: Peter Šperka, Vlado „Dżipsy” Tatarka, Peter Lichy i inni. Ostatnimi akordami tego spotkania będzie opowieść o słynnym francuskim narciarzu: Candide Thovex, a także pokaz kilku filmów narciarskich.
W czasie spotkania będzie też można zakupić nowy, zimowy numer kwartalnika „Tatry” (Wydawnictwo TPN).
Serdecznie zapraszamy.
Magda Żyglińska |
Muzeum Tatrzańskie | |
| P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz ten e-mail. |
Komentarze
Prześlij komentarz