„MOCNE DUDNIENIE MIĘKKIEGO FUTRA MOŻE WSTRZĄSNĄĆ NIEBEM” /Andrzej Banach/ Poszukiwania nieistniejącego dźwięku ŻELAZNE ORGANY WŁADYSŁAWA HASIORA

29 października 2015 (czwartek), godz. 16:00

Galeria Władysława Hasiora

(filia Muzeum Tatrzańskiego)

Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

 

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenie organizowane w ramach programu „Otoczenie”. Tym razem będziemy wraz z Lucy Sosnowską i Wojtkiem Gąsiorowskim poszukiwać mitycznego dźwięku jednej z najbardziej znanych prac Hasiora –  „grającego pomnika” z Przełęczy Snozka.

 

Kompozycja Johna Cage’a na organy ORGAN2/As slow as possible to najdłuższy utwór muzyczny na świecie. „Uruchomiony” w 2001 roku w Halberstadt w Niemczech ma rozbrzmiewać przez 639 lat, tj. do 2640.

 

A gdyby zatrzymać się na dłużej przy tej przewrotnej idei? 

 

 

Gdyby to Organy Hasiora „uruchomić” przenosząc przeszłość w teraźniejszość, odszukać dźwięk zapisany w milczeniu ostatnich 50 lat?  Gdyby można było je usłyszeć, bo projekt grającej rzeźby zostałby dokończony zgodnie z założeniami artysty?

 

Hipotez o powodach ich milczenia istnieje wiele, wplecione są w kontekst społeczny, polityczny, kulturowy, a także przestrzenny. Szczególnie warto podążyć tropem fonosfery miejsca, stawiając pytanie o to, jak położenie geograficzne kształtuje muzykę i wpływa na dźwięk? Jak dotrzeć do milczących dźwięków Żelaznych Organów Władysława Hasiora?

 

Jak brzmiałyby dziś? W jaki sposób  opowiedzieć o relacji rzeźby i przestrzeni, która ją otacza, a więc obiektu i miejsca, czy dźwięku i wiatru i ciszy?

 

Jak opowiedzieć o tym, co mogłoby się wydarzyć od 1966 roku?

 

 

Program Otoczenie. Wokół Władysława Hasiora dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Województwa Małopolskiego.

Kurator programu: Ewa Tatar

Koordynacja i współpraca merytoryczna: Julita Dembowska

Patroni medialni: „Magenta Mag”, „Notes na 6 tygodni”, „Obieg”, „Prowincja”, „Szum. Magazyn o sztuce”, „Tygodnik Podhalański”, „SKI Magazyn”, „Góry”, „Infogram”, Radio Kraków, e-zakopane.com, Watra.pl, Zakopane dla Ciebie

 

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

 

 

Komentarze